Sdílet na Facebooku

Nová Turecká lira aneb čím se platí v Turecku

I když má Turecká lira přídomek nová, platí se jí již velmi dlouho, prakticky od pradávna ještě od dob Osmanské říše. Slovíčko nová se do jména měny dostalo roku 2005, kdy proběhla razantní měnová reforma. Při které byly vydány nové mince a bankovky. Kvůli rekordní inflaci, totiž bylo nutné vyškrtnout šest nul. Mimo jiné i turisté se už v těch milionech nedokázali orientovat, čehož mnoho nepoctivých obchodníků zneužívalo.

Jen pro představu jak velká tato inflace byla, tak v 60. letech bylo možné za 1 americký dolar koupit 9 lir, v roce 2001 to bylo už 1,65 milionu lir. Zejména v 70. až 90. letech byla inflace opravdu rekordní. Premiér Turecka – Recep Tayyip Erdoğan to označil za národní ostudu a v roce 2003 byl přijat plán na měnovou reformu, která proběhla, jak už jsme psali, v roce 2005. Nyní se tak můžete setkat s novými snadno počitatelnými mincemi a bankovkami. Běžně se tak můžete setkat s mincemi v hodnotách 1, 5, 10, 25, 50 kuruş a 1 lira. Papírové bankovky pak mají hodnoty 5, 10, 20, 50, 100, 200 lir.

Další zajímavostí je, že i bankovky byly vydány ve dvou sériích. Takzvané osmé sérii bezprostředně po reformě, při které byly bankovky výslovně označeny jako „Nová turecká lira“ a ve které chyběly bankovky nejvyšších hodnot 100 a 200. Nová devátá série už má i tyto bankovky a navíc s označení měny už odpadlo slovíčko „nová“. Od nynějška by tedy mělo být už vše v pořádku. Velkou výhodou Turecka je, že díky této dlouhotrvající nedůvěře v místní měnu jsou ale místní zvyklí velmi rádi přijímat západní měny a to téměř jakékoliv!

Aktuální měnový kurz pro srpen 2009 je:

1 nová lira (TRY) = 11.969

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.