Sdílet na Facebooku

Sladké Finike

Městečko Finike (historicky známé jako Phoenicus) leží na středomořském pobřeží Turecka, asi 85 kilometrů západně od velkoměsta Antalya. Přesněji se Finike nachází v jižní části poloostrova Teke. Město leží na nádherné části zdejšího pobřeží, které je velmi populární turistickou destinací. Finike je velmi známé pro své chutné a šťavnaté pomeranče. Ty rostou všude kolem a jsou považovány i za neoficiální symbol města. Počet obyvatel oblasti Finike je 45.296 obyvatel. Z toho ale jen 10.509  žije v samotném městě. Ostatní připadají na 4 obce (Hasyurt, Sahilkent, Turunçova a Yeşilyurt) a 14 vesnic, které jsou administrativní součástí obce.

Pohled na přístav města Finike

Historie městečka sahá až několik tisíc let nazpět. Kolem města Elmali byly nalezeny pozůstatky datované do roku 3.000 př.n.l. Celý poloostrov Teke má výhodnou polohu s dostatkem pitné vody. Základy už samotného města sahají do 5. století př.n.l., kdy město založili Féničané jako svojí obchodní základnu. Podle svých zakladatelů dostala osada jméno Phoenicus později Finike.

Krásná pláž Finike

Následující staletí byly pro Finike velmi divoké a často měnilo majitele. Chvíli zde vládli Peršané, pak Syřané, Egypťané, samozřejmě Řekové a následně Římané. Roku 1426 pak bylo město připojeno k Osmanské říši. Dnes je samozřejmě součástí moderního Turecka.

Pomeranč symbol města

Zajímavosti v okolí Finike:

  • Zřícenina Limyra, kde se můžete podívat na divadlo, hrobky, sarkofágy nebo na skalní reliéfy se zajímavými nápisy. To vše pouhé tři míle na východ od Finike.
  • Starobylého město Arycanda , které se nachází se v úzkém údolí u silnice na Elmali.
  • Zřícenina Trysa s vyřezávaným vlysem zobrazující hrdinu Theseuse.
  • Jeskyně Suluin.
  • Vrak fénické obchodní loď z doby kolem roku 1200 př.n.l. v Cape Gelidonya.

I když se Finike mění před očima a tradiční rybářské čluny začínají z místního přístavu začínají vytlačovat jachty, tak se jedná pořád o místo, kde lidé žijí víceméně tradičním způsobem. Věnují se zemědělství, hlavně tedy pěstování pomerančů. Finike je oblíbené zejména mezi turisty, kteří mají rádi klid a pohodovou atmosféru.

Jedna z malebných uliček Finike

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.