Sdílet na Facebooku

Serik a oblast Belek

Serik je poměrně velké město ve vnitrozemí Antalye. Od samotného města Antalye je pak vzdálené 38 kilometrů. Ve vnitrozemí by se možná hodilo dát do uvozovek, protože leží pouhých 9 kilometrů od moře. Na pobřeží se pak jako všude jinde táhne nekonečná hradba hotelů a těsně za ní je ještě rozlehlé golfové hřiště Sultan. Samotné město Serik má 30.579 stálých obyvatel, ale uvádí se že společně s okolím zde žije přes 100.000 lidí.

Město má typicky středomořské klima, se suchými a teplými léty, zimy jsou zde pak vlhké ale co do teplot mírné. Ve vegetaci převládají suché keře. Díky zavlažování je ale zdejší oblast široce využívaná pro zemědělství. K zavlažování se široce využívá hlavně voda z řeky Kopru, která protéká pouhých 5 kilometrů na východ od města.

Zajímavostí je, že ve městě žije početná menšina Yoroků, což byl původně turecký kočovný kmen. Také je zde spousta lidí původem z Turkmenistánu. Zdejší oblast totiž byla osídlena už ve starověku a byla také zároveň místem, kde se střetávali různé kultury. Prvním významným městem ve zdejší oblasti byl Sillion, který je údajně předchůdcem Seriku. Druhým významným městem ve zdejší oblasti byl Aspendos, který se nacházel na místě, kde řeka Kopru se setkává s mořem.

Co se týká dnešního jména města „Serik“, tak to pochází od tureckého kmene, který se zde usadil, v jedné z mnoha vln tureckých osadníků a kterému se povedlo získat zde dominantní vliv.

Co se týká samotných pláží, tak těch patří k městu 22 km (14 mil) a zdejší letovisková oblast se nazývá Belek. Toto území v Antalyi je hlavním centrem cestovního ruchu v Turecku a ročně ho prý navštíví až 30 milionů návštěvníků. V Beleku je přes padesát 5 hvězdičkových hotelů a obrovské golfová hřiště. Z památek v okolí stojí za zmínku zříceniny Sillion a Aspendos, a také jeskyně a Zeytinlitas a vodopád Ucansu.

Více o městě a jeho okolí se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.serik.bel.tr

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.