Sdílet na Facebooku

Manavgat vnitrozemské město vody

Manavgat je město v jižním Turecku vzdálené necelých 70 kilometrů od hlavního města zdejší provincie města Antalye. Manavgatem protéká stejnojmenná řeka, která má nádherný vodopád hned nedaleko města. Zajímavostí Manavgatu je, že se ve své podstatě jedná o vnitrozemské město protože od moře ho dělí úzký 3 kilometrový pruh. Na samotném pobřeží už jsou ale hotelové komplexy a apartmány, tak jak je známe kdekoliv jinde.

Pohled od řeky na město a hlavní mešitu

Město leží na krásném místě mezi pohořím Taurus a písčitými plážemi středozemního moře. Nejbližší okolí je ale ploché. Je zde dostatek vláhy i úrodné půda a tak se tady velmi daří zemědělství. A skutečně nebýt dvou menších lesů přímo na severu města a na jihu, který ho odděluje od moře, tak by Manavgat ležel uprostřed rozsáhlých polí. Z pěstovaných plodin vedou obiloviny, sezam a mnoho druhů ovoce a zeleniny. V posledních letech se zde rozmáhají také olivy.

Manavgat - paneláky jako u nás

Průmysl zde kromě zpracování výše vyjmenovaných potravin není žádný, takže veškerý zbytek příjmu místních je závislý na turistickém ruchu. Návštěvníků tady není zrovna málo. Město má suché a teplé středomořské klima a uvádí se, že až 64 kilometrů nádherných písčitých pláží. Výhodná je i poloha města uprostřed zálivu. Historický skvost městečko Side leží jen 5km od centra a ani to velkoměst jako Antalye a Alanye to není daleko.

Krásný pohled na mešitu v Manavgatu

Kousek nad městem se pak nacházejí hory porostlé lesy a přehradou Oymapinar Dam. Toto monumentální dílo na řece Navgat je 185 metrů vysoké a zadrží až 300 milionů metrů krychlových pitné vody. Podstatné ale je, co zde díky přehradě vzniklo a to nádherné jezero, které se rozlilo všude do okolí a vytvořilo zajímavou krajinu s ostrůvky. Kousek výš po proudu se nachází ještě jedna menší přehrada. Zdejší krajina, které se říká zelené údolí (Green Canyon) je opravdu úchvatná.

Umělý vodopád v centru města Manavgat

Nádherný vodopád řeky Manavgat

Ještě bychom vám chtěli ukázat mapu, pokud byste se rozhodli do města vydat jen na výlet.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.