Sdílet na Facebooku

Goynuk

Město s trochu krkolomným názvem, to je Göynük. Město se nachází jenom necelých 30 kilometrů na jih od Antalye. Přímo zde žije 5 tisíc obyvatel, když to ale budeme brát z pohlede celého okresu, tak nám počet obyvatel rázem naroste na 18,5 tisíce lidí.

Obec má velmi dlouhou a bohatou historii, která sahá až do dob antiky. Žili zde Féničané, Peršané ale i staří Římané. Místní lázně Çatak Hamami fungují údajně už od římských dob až do dnešních dnů. V okolních vesnicích Asarozu, Bulanik a Gozler jsou také ruiny a pozůstatky staveb z římských a byzantských časů. Město pak bylo dlouhá staletí součástí Osmanské říše.

Město samotné je poměrně roztahané na větší ploše. Jenom pro upřesnění většina tohoto obyčejného města se nachází cca 1.5 kilometru ve vnitrozemí. Za to na pobřeží je úplně jiný – nový Göynük. Ten tvoří asi tří kilometrový pás hlavně velkých hotelů. Kromě zmíněných lázní a staré mešity tu nejsou žádné velké památky. Na druhou stranu, jak už jsme se zmínili, tak spousta jich je v okolí.

Na severním okraji města se nachází stejnojmenný Goynuk kaňon, který je poměrně široký a kamenitý. Na jeho dně se pak klikatí po většinu roku poklidná malá říčka.

Poslední zajímavostí Goynuku je, že se natáčelo již několik populárních tureckých seriálů.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.