Sdílet na Facebooku

Anamur město jahod a klidu

Anamur je pobřežní město ležící mezi městy Antalya a Mersin. Administrativně už patří do Mersinského okresu i když od Antayle není daleko. Zajímavostí je, že Anamur je nejjižnějším bodem Turecké pevniny. Možná právě proto je také velmi známý jako pobřežní dovolenkový resort. Díky teplému klimatu zde také pěstují banány a arašídy. Anamur také není žádné malé městečko, ale má hned 34,805 stálých obyvatel.

Kdyby vás zajímal původ jména města, tak to je odvozené od řeckého slova „Anemourion“, které znamená větrný mlýn. Těm se tady díky proudění vzduchu od moře velmi dařilo.

Město má bohatou historii. Bylo založeno už ve starověku obchodně zdatnými Féničany. Později bylo ale dobyto a obsazeno Asyřany a Chetity. Následně zde vzniklo dokonce samostatné království Anemorium. Město bylo v průběhu staletí spravováno mnohými mocnými vládci a říšemi. Například Alexandrem Velikým (roku 333 př.nl) nebo později Marcem Antoniem a Kleopatrou.

  

Počasí je zde velmi horké. Proto se zde daří především pěstitelům ovoce. V prvním odstavci už jsme uváděly, že se zde ve velkém pěstují banány a arašídy. Kromě nich ale velmi důležitou roli hrají i jahody. Dokonce se uvádí, že 40% všech jahod vypěstovaných v Turecku pochází právě odtud.

Co se týká turistického ruchu, tak je situace poměrně komplikovaná. Anamur může nabídnout historické památky, dlouhé pláže a velmi čisté moře. Přesto zde není nikterak narváno oproti okolní Antalyi. Problematická je sem totiž doprava. Není zde letiště a cesty po silnicích sem trvají dlouhé hodiny. Takže Anamur vyhledávají spíše fajnšmekři a znalý turisté. Hodně lidí si zde také apartmány rovnou kupuje. Město nemá moc bujný noční život, takže je zde klid. V zimních měsících by se pak dokonce dalo říci, že je tu „mrtvo“.

7km jihovýchodně se nachází starý křižácký hrad Mamure. Postaven byl v hlubokém středověku při křižáckých výpravách někdy v 13. století. Hrad je skutečně monumentální a má 39 věží a velký vodní příkop.

Více o městě se dozvíte na jeho oficiálních stránkách: www.anamur.gov.tr

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.